Papírhívás

Fotópapír hívása tálban: A fekete fehér nagyítás második fázisa a papírhívás, magárol a levilágításról egy másik bejegyzésben írok majd. A papírhívók nagy részének hívási ideje 1-3 perc között van. Nálam az általam használt papírhívók (Dektol, D-72; Fenofort; és Forte meleg tónusú) 1,5 perces hívással szépen dolgoznak, az általam legtöbbet használt Ilford RC Multi 4 papírra (Ilford Multi IV. Baritált 2min). Szerezz egy órát, amin van másodperc mutató, 12-nél tedd be a papírt, mozgasd a tálat 15s-ig majd 30; 45; 60; 75; s-nál emeld fel a tál egyik sarkát néhány centi magasra olyan sebességgel, hogy a hívó ne fröccsenjen ki, és ugyanolyan sebességgel engedd vissza, majd mondjuk az óramutató járásával egyezően a következő sarkot. 90s-nál vedd ki és csöpögtesd 20s-ig, ne tovább, mert akkor csíkos lehet. Az első képnyomok úgy 10-15s után jelennek meg ezek a „nagyon” feketék lesznek (a már elkészült papírképen) II. III. zóna és a Dmax. Aztán a STOP: 30s-ig egyfolytában mozgasd szép egyenletes sebességgel, ezt utána már csöpögtetheted 30s-ig. A fixírben is az első 15-20s-ig folyamatosan mozgasd, majd ½ percenként emeld meg a tál sarkait. 1 perc után felolthatod a villanyt. Ha jónak látszik, fordítsd képpel lefelé, és még 3perc rögzítés (Baritált esetén még 5-7min.)*.

Nekem fel vannak véve diktafonra az idők így nem kell néznem az órát… **

A próbacsíkot is ugyanúgy hívom, mint a papírt, a papír mérete ne legyen kisebb az eredeti papír 30% -nál, de jobb az 50%. Védőfényben nézve, ha az idő előtt (30s körül) túl fekete lesz még a legkevesebb expót kapott csík is, hagyd a sunyiba, dobd ki és csinálj egy másik próbacsíkot, az expo időt vedd le felére. … És ugyanez érvényes, ha túl világos, mármint 30s-ig nem jelennek meg a képnyomok, akkor vedd 2x az expo időt.

Ha mindig ugyanúgy mozgatod, majdnem úgy fog kinézni a nagyítás mint a próbacsík. A papírt célszerű megszárítani mielőtt kiértékelnénk, melyik expót válasszuk. Ez fokozottan érvényes a barit papírra, ami sokkal jobban változik szárítás alatt, mint az RC.

 

A diktafon nejlonban, a vegyszerektől védve.




 

 








 













* Vannak külön időzítőim, amik csipognak, kétféle is (másképp csipognak), az egyik a mosásra, másik a rögzítésre.

** Ha a nagyítógépből kiveszem a papírt, elindítom a diktafont, ami visszaszámol. 5-4-3-2-1-hívás, így van időm úgy tartani a papírt, hogy minél gyorsabban és egyenletesebben bele tudjam „tolni” a hívóba. Így szabad mindkét kezem, és nem kell néznem az órát. Az elején hasznos lehet, ha a tál sarkaira ráírod alkoholos filccel pl. az óramutató járásával megegyezően 15s; 30s; 45s; 60s; 75s.


Üdvözöllek!
Ha kérdésed lenne, vagy jelentkeznél labortanfolyamra (Részletek „Főoldal” labortanfolyam fül.) laborzona@gmail.com
 

Kiegészítés, egy régi bejegyzés alapján. 2022-08-26

Szeretnék veletek megosztani egy ötletet, mivel végig analóg technikát használok a tippjeim is erre vonatkoznak. Papír tálhívásnál időre hívunk és nem szemre, mert szerintem tökéletesen nem lehet látni (meg egyéb okok miatt is) a születendő képet. Eddig percjelző órát használtam, de egy ötlettől vezérelve kipróbáltam valamit, Arry-nál debütált a dolog (2008 - nyarán). Digitális diktafon a segédeszköz. Rámondom a hívás folyamatát, és rengetegszer visszajátszhatom, az adott felvételt az elejétől. Na, hogy is néz ki a gyakorlatban?

Ez egy 1,5 perces papírhívás lesz.

Kiveszem az exponált papírt a nagyítógép alól, lejátszás indul.

- Visszaszámlálás 5 4 3 2 1 hívás

- 15 másodperc (folyamatos mozgatás)  30. másodperc (tál egyik sarkának megemelése)  másodperc (tál másik sarkának megemelése) 45 másodperc (tál harmadik sarkának megemelése) stb.

Mielőtt lejárna a hívásidő:

5 4 3 2 1 csöpögtetés

- 10 másodperc 20 másodperc

- stop fürdő

- 30 másodperc folyamatos mozgatás

- Csöpögtetés 15 másodperc 10 másodperc 5 másodperc

- Fixir (15 másodperc) mozgatás mozgatás mozgatás mozgatás

- Letelt az egy perc (fel lehet oltani a villanyt :-)

Persze be lehet állítani más időket is! A lényeg, hogy a próbacsíkot és a végső képet pontosan ugyan olyan módon hívjuk. Mivel a diktafon nem valami hangos, vettem hozzá egy számítógéphez való aktív hangfalat (1500 HUF).

 

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése